Kontaktujte nás: info@cdkl5.sk

Masáže

Aromaholistická masáž

Klasická masáž

Vargha terapia

Bowenova masáž

Reflexná masáž - terapia chodidiel

Terapie označené v zozname podčiarknutím, sú najčastejšie využívané aj pre ľudí s mutáciou CDKL5 génu.

 

Tento materiál je iba informačným a poskytovanie na verejné účely nie je možné bez súhlasu autorov.

Hlavnou myšlienkou je informovať rodičov o terapiách, ktoré sú dostupné nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí, aby si mohli urobiť lepší obraz aj o iných, ako medicínskych možnostiach pre ich dieťa. Je tu len informatívny zoznam a stručná charakteristika terapií, ktoré sú potrebné ku komplexnej liečbe. Materiál má poslúžiť na Vašu orientáciu v situácii, kedy riešite, aké terapie sú pre Vaše dieťa najvhodnejšie. Nepodávame presné informácie o tom-ktorom zariadení, lebo terapeut a zariadenie, ktoré vyhovuje jednému dieťaťu a jeho rodičovi, nemusí vyhovovať Vášmu dieťaťu a Vám. Nezabúdajte, že nie sú rovnaké deti, ani rovnaké reakcie na terapiu.

V nasledujúcich riadkoch neočakávajte špeciálny návod ani manuál ako postupovať pri stimulácii Vášho dieťaťa, pretože aj pri deťoch s rovnakou diagnózou sa často významne odlišuje jednak klinický obraz, ale aj genetické predispozície, povaha a bojovnosť. Prosíme Vás, pri výbere verte zdravému úsudku a svojej intuícii a nepresilujte dieťa ani seba. Od žiadnej terapie ani terapeuta neočakávajte zázraky, sú to len schodíky k zlepšeniu fyzického a mentálneho stavu Vášho dieťaťa. 

Zapamätajte si, že základom pre každé dieťa je v prvom rade láska, pocit bezpečia, akceptovanie, socializácia, ale aj určenie hraníc – a to môžeme zabezpečiť my, rodičia. Často si ani neuvedomujeme, že dieťa aj napriek svojmu hendikepu vníma nás aj dianie vo svojom okolí. Aj keď bezprostredne nereaguje na podnety tak, ako to predpokladajú normové tabuľky, je dôležité si uvedomiť, že reakcie každého dieťaťa na naše správanie, napätie, stres sú iné, často nepatrné a je potrebné sledovať, vnímať a správne ich interpretovať. Táto skutočnosť je veľmi dôležitá aj z hľadiska práce s nimi, aby sa predišlo negatívnym, až agresívnym reakciám.

Uvedomme si, že dieťa je nepopísaná kniha a je na nás, akým obsahom zaplníme jej stránky. U niekoho je progres rýchlejší, u niekoho pomalší, u niekoho sa vývin zastaví príliš skoro. Podstatou je však od začiatku života prepájanie a zapájanie všetkých zmyslov s cieľom dosiahnuť maximálnu možnú funkčnú úroveň naplno rozvinúť svoj potenciál.

 

AROMAHOLISTICKÁ MASÁŽ

Kombinácia účinkov dotykov so silou čuchových vnemov. Presnejšie môžeme povedať, že ide o prepojenie jemných masážnych techník a vône éterických olejov zároveň za účelom ošetrenia celého tela, alebo len niektorých jeho častí. Pri tejto terapii ide o využívanie účinkov prírodných rastlinných olejov zmiešaných so 100 % éterickými olejmi (nie syntetickými), ktorých výber musí byť po dohode s klientom a informovaní sa o jeho zdravotnom stave.

Pri aromaholistickej masáži ide o podporu zdravia, okysličenie a odstránenie toxínov z tela, posilnenie organizmu, harmonizovanie tela i psychiky (ovplyvňuje CNS), o úľavu pri bolestiach, záťaži a strese a navodenie celkového upokojenia. Taktiež pôsobí proti bolestiam chrbta, hlavy, migrénam, bolestiam kĺbov (zlepšenie kĺbovej pohyblivosti) a svalov, dýchacím problémom a podobne v závislosti od použitého esenciálneho oleja. (Pozor: pri epilepsii dbať na vhodný výber 100 % esenciálnych olejov.

Kontraindikácie:

 

BOWENOVA MASÁŽ

Uvoľňuje stres a napätie nahromadené vo svaloch, napomáha správnemu držaniu tela, odstraňuje bloky na úrovni fyzického tela. Prechádza cez energetické dráhy a tým zlepšuje funkcie vnútorných orgánov. Je vhodná pre všetkých ľudí bez rozdielu veku, už od novorodencov. Pozitívne účinky sú dokázané u detí so zlým držaním tela, problémami s pomočovaním, u hyperaktívnych detí a detí s ADHD syndrómom. U detí s neurologickým ochorením je vhodnou doplnkovou metódou (v prípade spasticity svalov pôsobí uvoľňujúco, naopak v prípade hypotónie dokáže svalstvo stimulovať).

 

KLASICKÁ MASÁŽ

Pojem masáž je odvodený od gréckeho slova „massó”, čo znamená hnietiť. Masáž je najstarším liečebným prostriedkom, a preto si myslíme, že by mala byt súčasťou komplexnej liečby.

Hlavné indikácie

Klasická masáž sa nevykonáva:

 

REFLEXNÁ MASÁŽ – TERAPIA CHODIDIEL

Je perspektívna, jednoduchá a veľmi účinná metóda alternatívnej medicíny. Je považovaná za holistickú liečebnú techniku, ktorá poníma človeka ako celok a navodzuje harmóniu v tele aj duši. Cieľom reflexológie je podporiť návrat k homeostáze – do stavu rovnováhy. Má zmysel u všetkých vekových skupín, ale aj dlhodobo ležiacich ako nástroj diagnostický, terapeutický, preventívny.

Pri reflexnej masáži (reflexológií) terapeut pôsobí tlakom palca alebo iných prstov na reflexné body, napríklad na chodidlo, ucho, dlaň alebo celú ruku alebo na iné presne určené reflexné body (zóny) na tele. Tieto miesta majú vzťah ku jednotlivým častiam ľudského tela a pomocou ich stimulácie terapeut cielene pôsobí na organizmus ako taký.

Hlavné kontraindikácie:

Hlavné indikácie:

  

VARGHA TERAPIA

Vychádza z reflexológie. Ide o manuálnu stimuláciu nervových zakončení a receptorov bolesti na chodidle. Terapia optimalizuje funkcie vnútorných orgánov pomocou zvyškovej energie, ktorá sa nachádza v orgánoch a za pomoci stálosti vnútorného prostredia – homeostázy. Terapiou sa aktivuje proces samoregenerácie a nemá vedľajšie účinky.

Viac informácií nájdete na: www.varghaterapia.hu

___________________________________________________________________________________________________________________

Nájsť pre každé dieťa čo najefektívnejší prístup, ktorý by zohľadňoval jeho individualitu, ale aj špecifiká vyplývajúce z jeho diagnózy je dôležitejšie ako konkrétna metóda či metodika. Ľudskosť a vytvorenie vzťahu ostáva naďalej najúčinnejším faktorom v terapeutickom procese a rôzne prístupy sú nadstavbou tohto vzťahu. 

VERÍME, ŽE UVEDENÉ INFORMÁCIE NEBUDÚ ZNEUŽITÉ, ALE POMÔŽU A PRIVEDÚ VÁS K VYTÚŽENÉMU CIEĽU – PODPORE VÝVINU VÁŠHO DIEŤAŤA. ĎAKUJEME ZA POCHOPENIE A REŠPEKTOVANIE. UPOZORŇUJEME, ŽE NENESIEME ŽIADNU ZODPOVEDNOSŤ ZA ICH NESPRÁVNE POUŽITIE.

Prosíme o nekopírovanie spracovaného dokumentu, ale len šírenie linku našej webstránky, na ktorej je dokument zverejnený. V prípade záujmu použitia informácii z tohto dokumentu nás prosím kontaktujte!

Otázky k vyššie uvedeným informáciám v dokumente nám môžte adresovať na info@cdkl5.sk, v prípade, že Vám budeme vedieť odpovedať, radi poradíme. Vyhradzujeme si však neobmedzený časový horizont na spätné zaslanie odpovede!

 

Spracovali: Ľ. Belinová, A. Mikulec, Z. Rajčániová, J. Skalská

„Milujem život, pretože mi dal teba. Milujem teba, pretože ty si môj život.“ John Lennon

Kontakt:

CDKL5 Slovakia, o.z.
Guothova 2/E
831 01 Bratislava

tel. č.: +421 908 763 003
email: info@cdkl5.sk