Kontaktujte nás: info@cdkl5.sk

Lucka Čurgalyová

Lucka sa narodila v termíne s pôrodnou hmotnosťou 4030 g ako naše tretie dieťa. Problémy nastali už pri pôrode. Nedýchala, museli ju oživovať. Na druhý deň sa objavili prvé záchvaty a lekári začali s rôznymi vyšetreniami. Vo veku tri a pol roka jej diagnostikovali veľmi vzácne genetické ochorenie – epileptickú encefalopatiu s mutáciou DNM1. S touto diagnózou je na Slovensku jediná.

Lucka má ťažkú hypotóniu a viaceré pridružené zdravotné problémy. Napriek mnohým obmedzeniam je stále vnímavejšia na vonkajšie podnety. Trénuje očká a čas bdenia sa jej stále predlžuje. Snažíme sa stimulovať všetky jej zmysly, aby sme jej poskytli čo najväčšiu podporu pre rozvoj. Veľmi jej pomáha canisterapia, handle terapia a odborná pomoc v špeciálnych centrách. Nevyhnutné je pre ňu pravidelné cvičenie. Napriek zavedenému PEGu a problémom s prehĺtaním napreduje aj v nácviku papania.

Jej dve staršie sestry ju veľmi ľúbia a sú tiež dobrými „terapeutkami“. Pomáhajú nám objavovať, čo je ešte v Lucke skryté. Lucka má rada ich objatia a sem-tam im to dá najavo úsmevom. S Luckou je svet „inak“ pekný.

Luckina mamina

„Milujem život, pretože mi dal teba. Milujem teba, pretože ty si môj život.“ John Lennon

Kontakt:

CDKL5 Slovakia, o.z.
Guothova 2/E
831 01 Bratislava

tel. č.: +421 908 763 003
email: info@cdkl5.sk