Kontaktujte nás: info@cdkl5.sk

Kristínka Skalská

Kristínka sa nám narodila ako druhé dieťatko a na jej príchod sa tešila celá rodina. Tehotenstvo aj pôrod boli bez komplikácií a z pôrodnice nás prepustili domov ako s úplne zdravým bábätkom. Až postupne sme si začali všímať, že s naším drobčekom nie je niečo v poriadku, že sa nevyvíja ako ostatné deti. Od štvrtého mesiaca sme s Kikou začali cvičiť Vojtovu metódu a verili sme, že sa všetko časom dostane do normálu. Keď však ani po 4-5 mesiacoch cvičenia nebolo u Kristínky vidieť žiadne zlepšenie, začal sa kolotoč hospitalizácií a vyšetrení. Ich výsledkom je, že okrem čiastkových diagnóz (reflux, centrálna porucha zraku - CVI, dyskinéza, celotelová hypotónia, hypermobilita, mikrokránia, faciálny dysmorfizmus, oneskorený psycho-motorický vývin) Kristínka nemá dodnes stanovenú primárnu diagnózu. Lekári odhadujú, že by Kika mohla mať nejakú metabolickú, mitochondriálnu alebo genetickú poruchu, nevedia však presne určiť akú.

Dnes má Kikuška sedem rokov, nevie síce štvornožkovať, ale vie chodiť za rúčky. V ostatných mesiacoch nás Kristínka veľmi potešila, keď po rokoch poctivého snaženia začína sama chodiť. Prechádzky vonku po uliciach a nový pohľad na svet ju nesmierne bavia. Kika mala v minulosti problémy s jedením, vedela jesť iba mixovanú stravu, ale vďaka dennodennému tréningu dnes už vie pohrýzť všetko. Kristínka počas roka poctivo cvičí, buď doma s rodičmi alebo na rehabilitačných pobytoch v Piešťanoch i v Bratislave. Okrem rehabilitácií absolvuje 2x týždenne stimulačné a relaxačné terapie s prvkami muzikoterapie, bazálnej stimulácie a Snoezelen, ktoré ju vždy „vyladia do úsmevu“. Kristínka tiež pravidelne navštevuje denné centrum Baobab pre deti s viacnásobným postihnutím, kde je v kontakte aj s ostatnými rovesníkmi. Cíti sa tam veľmi dobre a je spokojná. V Baobabe má Kiki zároveň aj školu, keďže tu navštevuje elokovanú triedu ŠZŠ Žehrianska.

Kika je usmievavé milé dievčatko, niekedy sa vie ale aj pekne nahnevať. Má rada detskú spoločnosť a najšťastnejšia je, keď sa s ňou hrá jej sestrička Barborka. Miluje čítanie knižiek, plávanie, hojdanie na hojdačke a prechádzky po lese.

Kristínka zásadne zmenila náš život. Sme jej vďační za to, že nás naučila pozrieť sa na svet z iného uhla pohľadu. Naučila nás vážiť si iné hodnoty, prehodnotiť náš postoj a priority. Naučila nás vážiť si aj maličkosti, ceniť si aj obyčajný úsmev, či pohladenie. Za to Kristínke zo srdca ďakujeme. Je naše krásne slniečko, náš pokladík, nevymenili by sme ju za nič na svete a sme šťastní, že je tu s nami.

Kristínkini rodičia

„Milujem život, pretože mi dal teba. Milujem teba, pretože ty si môj život.“ John Lennon

Kontakt:

CDKL5 Slovakia, o.z.
Guothova 2/E
831 01 Bratislava

tel. č.: +421 908 763 003
email: info@cdkl5.sk