Kontaktujte nás: info@cdkl5.sk

Jurko Frič

Jurko sa narodil ako zdravé dieťa. Našu rodičovskú radosť po dvoch mesiacoch prekazili prvé príznaky vážnej choroby. Do dvoch rokov veľa času strávil v nemocnici. Prejavili sa hormonálne, neurologické a kardiologické diagnózy a jeho stav sa postupne zhoršoval natoľko, že vo veku 2 rokov sa nevedel ani pohnúť, kŕmili sme ho cez nasogastrickú sondu v nošteku a vyhliadky boli zlé.

Vďaka veľkému úsiliu lekárov a tímu v laboratóriu Diabgene Jurkovi diagnostikovalo základné veľmi raritné metabolické ochorenie. Lekári nastavili režim liekov, jedla a Jurko sa postupne stabilizoval. Začali sme s ním cvičiť a jeho motorická stránka napredovala tak, že si udržal hlavu a neskôr sa udržal na predlaktiach. Sledovanie okolia sa zlepšilo, keď sme vďaka včasnej intervencii od Ranej starostlivosti pochopili, že napriek tomu, že jeho oči sú v poriadku, Jurko zrakové podnety nespracovával. Naučili nás, aké predmety, kde a ako vidí a začal sledovať okolie. Postupne začal džavotať a s pomocou inštrukcií klinickej logopedičky sa naučil jesť lyžičkou.

Jurko má teraz 8 rokov, sme vďační, že jeho stav sa mierne zlepšuje. Pohyb, hoci s našou pomocou, mu veľmi pomáha. Zistili sme, že v obdobiach, keď je bez infektov, je potrebné zabrať a prinášať mu viac podnetov v podobe hier, interaktívnych aplikácií na tablete a pre neho zvládnuteľných polôh ako – šikmý sed, opora rúk, aby bolo vidno pokrok, aj keď malý – teraz dokáže krátko usedieť bez opory. Okrem toho Jurko je výborné, že Jurko sa s nami dorozumieva intenzitou a tónom hlasu, vie ukázať „áno“ a „nie“, snažíme sa s ním dorozumieť prostredníctvom predmetov, ktoré mu ukazujeme. Ak máme možnosť – absolvujeme týždenné rehabilitačné pobyty (3 cvičenia denne).

Tešíme sa z toho, že vo svojom okolí máme deti, ktoré ho rešpektujú, rodinu a komunitu priateľov, ktorí nám pomáhajú. Sme vďační za všetko, čo máme a teraz aj združeniu CDKL5 Slovakia za podporu.

Jurkova mamina

Jurkovi sme pomohli sumou 500 Eur na potrebné terapie.

„Milujem život, pretože mi dal teba. Milujem teba, pretože ty si môj život.“ John Lennon

Kontakt:

CDKL5 Slovakia, o.z.
Guothova 2/E
831 01 Bratislava

tel. č.: +421 908 763 003
email: info@cdkl5.sk