Kontaktujte nás: info@cdkl5.sk

Julinka Szabóová

Julinka je moje vytúžené dievčatko. Po rokoch čakania sme si ju adoptovali ako zdravé novorodeniatko z utajeného pôrodu v Ružinove. Postupne som pozorovala rôzne odchýlky od normálneho vývoja. Keď mala rok a pol, boli sme hospitalizovaní na Psychiatrickej klinike na Kramároch, kde jej stanovili diagnózu Fetal-alkoholový syndróm, ku ktorému patria autistické rysy a mentálna retardácia.

Jej stav sa okolo dvoch rokov začal prudko zhoršovať, prestala používať rúčky, výrazne sa zhoršila hrubá motorika, chôdza. Bývala neutíšiteľne plačlivá a dni a noci boli príšerne náročné. Neznášala okolo seba ruch a nových ľudí. Napriek tomu nastúpila do Domova sociálnych služieb prof. K. Matulaya v Dúbravke na ambulantný pobyt. Prvé hodiny a dni sme si spoločne odplakali... Postupne sa však socializovala, pobyt v kolektíve jej začal psychicky prospievať.

Nastúpili však epileptické záchvaty a stále pokračoval regres v motorike. Keď mala 4 roky, genetickým vyšetrením jej bol potvrdený Rettov syndróm. Bola to veľmi ťažká správa..., no pokračovali sme v boji o záchranu zvyšku Julinkiných schopností - rehabilitácie, hipoterapia, masáže, doplnky výživy, liečba epilepsie, konzultácie so zahraničnými odborníkmi.

Z Julinky je teraz už krásne osemročné dievčatko, medzičasom k nej pribudla sestrička Evička, ktorá Julinku svojimi aktivitami zabáva, ale aj motivuje. Opustil nás však "tatino", ktorý ten nápor starostlivosti o deti nezvládol a nechal nás samé. S dievčatkami sme teda prišli do blízkosti starých rodičov do Košíc. Julinka tu nastúpila do Domova sociálnych služieb Červený kríž, kde si veľmi rýchlo zvykla a dostáva sa jej tam skutočne skvelej starostlivosti. Okrem toho navštevujeme rehabilitácie v centre Liberta. V tomto centre je tím skutočných profesionálov, ktorí to s deťmi vedia a tiež sú veľmi dobre vybavení rôznymi zariadeniami na rehabilitáciu. Prvýkrát pri cvičení Julka neplače, dokonca sa usmieva a z hodiny na hodinu vidieť malé pokroky.

Pri Rettovom syndróme hrozí strata pohybových schopností, no ja verím, že neustálym cvičením udržíme Julinku takú šikovnú aká je teraz.

Julinkina mamina

Vďaka anonymnému darcovi sme mohli Julinke prispieť sumou 500 Eur na potrebné terapie.

„Milujem život, pretože mi dal teba. Milujem teba, pretože ty si môj život.“ John Lennon

Kontakt:

CDKL5 Slovakia, o.z.
Guothova 2/E
831 01 Bratislava

tel. č.: +421 908 763 003
email: info@cdkl5.sk